לפרטים נוספים 09-7448755

Accoya – עץ ללא פשרות

עץ בר-קיימא עם ביצועים גבוהים אידיאלי עבור חלונות, דלתות, ציפוי קירות חיצוני, משטחי דק מעץ ויישומים רבים אחרים.

עץ Accoya® מתאפיין בביצועים גבוהים. עץ Accoya® מיוצר ממקור בר-קיימא של עץ-רך, ועובר תהליך אצטילציה קנייני שמשנה לצמיתות את מבנה העץ עד לליבתו.

התוצאה: עץ מלא, ידידותי לסביבה, שמתאפיין בעמידות, יציבות ממדית ויופי שאינם נופלים ואף עולים על אלה של העץ-הקשה הטרופי המשובח ביותר.

עץ Accoya® מיוצר ממקורות בני-קיימא, לרבות תו-תקן של המועצה לניהול יערות העולם (FSC), ומחזיק באישורים והמלצות מהשורה הראשונה של ארגוני סביבה מובילים, כגון תעודת Cradle to Cradle™ Gold המוענקת על ידי ארגון McDonough Braungart Design Chemistry (MBDC) הזוכה ליוקרה רבה.

עץ Accoya® מתאים באופן מושלם ליישומים תובעניים, כגון חלונות ודלתות, שבהם חשוב לשמור על מרווחי תזוזה ממדית צרים, ובה בעת לוודא שניתן יהיה לפתוח אותם בחופשיות במשך כל השנה, ללא תלות בתנאי מזג האוויר. עץ Accoya® מתאים באופן מושלם לציפוי קירות חיצוניים, במקומות שבהם מבקשים להשיג את היופי הטבעי של העץ, אולם שיקולים של קיימוּת וביצועים גבוהים הם בעלי חשיבות עליונה. ביישומים של משטחי דק מעץ, שבהם חשוב שלוחות העץ לא יתעקלו ולא יתפצלו, עץ Accoya® עומד במשימה:

  • עמידות יוצאת מן הכלל
  • יציבות ממדית
  • מיוצר ממקורות בני-קיימא
  • מושלם ליישומי צבע
  • איכות מצויה בכל עובי החומר
  • מעורר השראה

יתרונות Accoya – עץ: 

יתרון 1 – עמידות יוצאת מן הכלל

עמידות

בבדיקות מעבדה ובמבחני שטח נרחבים שנערכו על ידי מכונים מובילים ברחבי העולם (לרבות בניו זילנד, ארה"ב, בריטניה, שבדיה, מלזיה, אינדונזיה, רוסיה, הולנד ויפן) הוכח שהביצועים של עץ שעבר תהליך אצטילציה אמינים בצורה יוצאת דופן. עץ Accoya נבחן בצורה יסודית מבחינת יציבות ממדית, עמידות, חסינות לקרינה אולטרה-סגולה, שמירה על הצבע והתמודדות עם התנאים בתוך-הקרקע, על מנת להבטיח ביצועים מיטביים. ואכן, בזכות האמינות הזו הוא משמש כבר שנים רבות, וממשיך לשמש את המדענים גם כיום בתור אמת מידה להשוואה מול טיפולים ושינויים אחרים.

תאית (צלולוזה) היא מרכיב מבני עיקרי בעץ, אך היא משמשת גם מקור מזון עיקרי למספר סוגים שונים של חרקים ושל פטריות ריקבון, ומספקת מחסה מצוין גם לסוגים אחרים. הרקב גורם להידרדרות העץ, במיוחד כאשר נעשה שימוש בעץ מחוץ לבית וכשהוא נחשף ללחות – ומגביל את משך תקופת השירות של העץ.

הודות לטכנולוגיית האצטילציה, שחברת Accsys Technologies הייתה החלוצה בפיתוחה, עץ Accoya מעמיד לרשותכם עץ בר-קיימא, שעומד בדרישות התאימות הסביבתית, שתוכלו להשתמש בו בביטחון ביישומים מחוץ לבית, ושישרוד למשך שנים רבות מאוד.

פשוט הטוב ביותר

כפי שמעיד סיווג Class 1, זוהי פשוט רמת העמידוּת הטובה ביותר האפשרית בעץ. ישנם אמנם מינים אחדים של עץ שהם עמידים באופן טבעי, אולם ידוע כי עמידות טבעית היא תכונה הפכפכה ובלתי-עקבית.

העמידוּת של עץ Accoya, לעומת זאת, היא עקבית. התכונות של כל אצווה נמדדות לאחר תהליך המודיפיקציה בצורה אנליטית על פי מדדים מדעיים תקניים, באופן שמאפשר לקבוע את עמידוּת העץ ברמה שמשתווה ואפילו עולה על הביצועים של מיני העץ העמידים ביותר שקיימים בטבע, לרבות של עץ טיק.

בנוסף על כך, עצים עמידים נוטים להיות מינים בעלי קצב צמיחה איטי, בעוד שעץ Accoya מיוצר מעץ אורן מקרין (pinus radiata) מהיר צמיחה משטחי ייעור בר-קיימא, כך שתהליך ייצור עץ Accoya אינו מהווה איום ואינו מביא לדילול של יערות טבעיים "נושנים".

אריכות ימים רבה יותר

בזכות העמידות שלו, עץ Accoya מחזיק מעמד למשך זמן ארוך מאוד, של לפחות:

–  50 שנה מעל פני הקרקע.
–  25 שנה בתוך-הקרקע, או במגע עם מים מתוקים.

עמידוּת יוצאת מן הכלל מחסום בפני חרקים. עץ Accoya מהווה מחסום יעיל בפני התפתחות עובש ומתקפות חרקים; הוא אינו ניתן לעיכול על ידי מיקרואורגניזמים וחרקים, ולפיכך הוא עמיד ביותר בפני פטריות משמידות – עץ ולמעשה חסין מפני רקב.

היכן שהעמידות קובעת…

גשר בכביש עם עומס תנועה רב: מספר מכוני מחקר אירופיים בלתי-תלויים בחנו את התאמתו של עץ Accoya להקמתו של פרויקט זה. לאחר בדיקות מחמירות וקפדניות גילינו שהיציבוּת הממדית והעמידוּת הבלתי-תיאמן שלו מציבים אותו בכמה דרגות מעל מיני עץ אחרים, והוכחנו שהוא מתאים לריבוד של מקטעים גדולים במידות 1080 x 1400 מ"מ. לעץ Accoya גם חסינות גבוהה לקרינה אולטרה-סגולה, הוא אינו רעיל ומיוצר מעץ ממקורות בני-קיימא; גם דברים אלה היוו שיקולים שהובאו בחשבון. סידס הויטינגה, מנהל פרויקט, מחוז פריזלנד, הולנד.

דיפּון תעלות: ישנם מקומות שבהם תנאי הסביבה קשים במיוחד, ומעטים הם המקומות שבהם התנאים קשים יותר מאשר בגדות של תעלות, שבהן העץ משמש לסכור את האדמה ונחשף למים, לקרקע עשירה בחיידקים, וכמובן לאוויר שבקו מפלס המים. עץ Accoya מספק ביצועים שאין כדוגמתם ביישום זה והשימוש בו מחליף את השימוש בעץ-קשה טרופי.

משטחי דק מעץ: יישומים כגון משטחי דק מעץ, שבהם העץ לעתים קרובות רטוב ובא במגע עם הקרקע או בקרבת הקרקע, מחייבים עץ עמיד שמהווה מחסום יעיל בפני עובש וחרקים. הוכח שתהליך האצטילציה משפר במידה משמעותית את ביצועי העמידות של העץ בפני רקב חום, רקב לבן ורקב רך. כמו כן, במספר רב של מבחני-שטח וניסויי מעבדה שנערכו במקומות רבים בעולם הוכח שעץ Accoya מהווה גם מחסום יעיל בפני הנזקים שגורמים חרקים משמידי-עץ. המבחנים כללו ניסויים עם מספר מינים של טרמיטים.

 

יתרון 2 – יציבות ממדית

ניתן להגדיר יציבות ממדית כמידה שבה חומר שומר על מידותיו המקוריות כשהוא נחשף לשינויים סביבתיים. עבור חומרים רבים, טמפרטורה ולחות מהווים גורמים קריטיים.

במקרה של עץ, להתנפחות בתנאים של לחות או רטיבות ולהתכווצות בתנאים של יובש וחום יכולות להיות השלכות בלתי-רצויות: חלונות ודלתות עלולים "להיתקע" או לאפשר חדירה של רוח פרצים; העץ עלול להתעוות או להתפצל, תופעה המובילה לדרדור מצבו של העץ על ידי חרקים ולצורך במחזורי תחזוקה תכופים יותר; מבנים עלולים להפוך לבלתי-יציבים.

היציבות הממדית המעולה של עץ Accoya (עמידות בפני התנפחות והתכווצות) דומה או עולה על זו של מיני העץ המשובחים ביותר בעולם, לרבות עץ טיק, עץ ספּלי (Sapele), עץ אירוקו (Iroko) וארז אדום מערבי.

יציבות ממדית יוצאת מן הכלל

עץ Accoya מספק יציבות ממדית יוצאת מן הכלל הן בכיוון הרדיאלי והן בכיוון המשיק (עובי ורוחב), ופירוש הדבר התנפחות והתכווצות מזעריות שמאפשרות להשתמש בו בביטחון ביישומים שבהם העץ ייתקל בתנאי לחות משתנים – אפילו כשהוא טובל במים מתוקים.

בבדיקות נמצאה הפחתה בשיעור של 75% או יותר בהתנפחות הנובעת מספיחת לחות. החל מתנאים של יובש קיצוני ועד לתנאים של לחות רוויה, ההתנפחות וההתכווצות של עץ שעבר תהליך אצטילציה הן מזעריות, ולמעשה טובות יותר מאשר של מיני עץ קשה טרופי.

היתרונות של יציבות ממדית

–  התנפחות מופחתת והקטנת הסיכון של "היתקעות" בתנאי סביבה לחיים.
–  התאמה טובה יותר של חלונות ודלתות בכל סוגי מזג האוויר.
–  תדירות נמוכה יותר של צביעה לתחזוקה.
–  חיפוי שאינו מתעקם.
–  רצפות ומשטחי דק שנותרים מפולסים.
–  פחות סבבי תחזוקה.

אורן, עץ Accoya, ארזית סיבּירית, ארז אדום מערבי, ארזית אירופית, תרמו-ווּד יציבות ממדית עץ Accoya היה העץ היחיד שלא התעקם בניסוי זה של חיפויי עץ שנערך על ידי TRADA (האגודה למחקר ולפיתוח עץ).

תנאים קיצוניים

עץ Accoya נוּסה ונבדק על פני פרקי זמן ממושכים בכל תנאי מזג האוויר – מעל פני הקרקע, מתחת לפני הקרקע ובתוך מים מתוקים – והוּכח כעומד בתנאי הסביבה הקשים והמאתגרים ביותר.  אפילו לאחר פרקי זמן ממושכים של טבילה, חלונות שמסגרותיהם עשויים מעץ Accoya נפתחים ונסגרים בצורה חלקה, מבלי "להיתקע".

עץ Accoya שימש להחלפת החלונות בשני פרויקטים של שיקום ושיחזור מגדלורים.

"החלונות החדשים הכניסו שיפור עצום בנכס, הן מבחינה ויזואלית והן מבחינת החיסכון באנרגיה ושמירת החום, והביאו לירידה משמעותית בשאון הרוח המאפיין מקום כה חשוף".

 

יתרון 3 – קיימוּת

באמצעות השיפור המשמעותי בעמידוּת וביציבות הממדית של מיני עצים מהירי-צמיחה הזמינים בשפע ומאושרים לשימוש, עץ Accoya מספק יתרונות סביבתיים מכריעים לעומת מיני עץ קשה בעלי קצב צמיחה איטי, עצים שמטופלים בכימיקלים רעילים, וחומרים שאינם מתחדשים שלייצורם נדרשת השקעת פחמן אינטנסיבית, כגון פלסטיק, מתכות ובטון.

רכש אחראי של עץ ממלא תפקיד מהותי במיצוב של עץ ה-Accoya כמוצר בעל תאימות סביבתית. הייצור של כל עץ ה-Accoya נעשה ממקורות בני-קיימא שמנוהלים היטב, לרבות בכפוף לתקן FSC ולתקן PEFC, ומיערות מאושרים לשימוש על פי אישורים אזוריים.

לייצור עץ Accoya נעשה שימוש אך ורק במיני עצים מהירי-צמיחה הזמינים בשפע, כגון אורן מקרין (pinus radiata). השימוש במיני עצים שמספקים נפחים גדולים יותר של עץ על פני פרק זמן זהה ומתוך שטח אדמה זהה הוא בעל יתרונות סביבתיים ברורים מאליהם.

תהליך הייצור של עץ Accoya אינו מוסיף לעץ דבר שאינו קיים כבר בתוכו באופן טבעי.

העמידוּת המוגברת של עץ Accoya מקנה לו תוחלת חיים של לפחות 50 שנה מעל פני הקרקע ו-25 שנה בתוך הקרקע, משפרת את פוטנציאל לכידת הפחמן ומפחיתה את צריכת החומר על פני משך החיים בהשוואה לחומרים אחרים.

היציבות הממדית היוצאת מן הכלל של עץ Accoya והקשיוּת המשופרת מביאים לתדירות תחזוקה נמוכה יותר ולפיכך לשימוש מופחת בחומרי ציפוי ולייצור של פחות פסולת על פני תקופת החיים של המוצר.

בהשוואה למיני עצים עמידים אחרים, עץ Accoya מציע בידוד תרמי מעולה, שמספק יתרונות בכל הקשור לשימור אנרגיה כאשר נעשה בו שימוש ביישומים כגון מסגרות של חלונות ודלתות.

בהתאם לפילוסופיה של Cradle to Cradle המתבטאת בתעודת Gold שהוענקה לו, מובן שעץ Accoya אינו רעיל.

עץ Accoya ניתן לשימוש-חוזר ולמחזוּר באופן מלא. מומלץ לעשות בעץ שימוש-חוזר, אולם ניתן גם לשרוף אותו בצורה בטיחותית להפקת ביו-אנרגיה.

עץ Accoya מהווה תחליף בעל תאימות סביבתית לחומרים שלייצורם נדרשת השקעת פחמן אינטנסיבית, כגון פלסטיק, מתכות ובטון.

Green Life Smart Life? (לחיות ירוק לחיות חכם?)

"לחיות ירוק לחיות חכם?" הוא שמו של בית המשמש דוגמה לבנייה ירוקה בחוף הים של מדינת רוד איילנד בארה"ב. הבית תוכנן ועוצב כדי להדגים את האופן שבו משפחות יכולות לברור לעצמן אפשרויות של סגנון חיים שהן בנות-קיימא ונותנות מענה לצורכיהן, מבלי להתפשר על צורכי הסביבה. עץ Accoya היה הבחירה האידיאלית עבור משטחי הדק מעץ בחזית הבית ובצדו האחורי ותרם לזכיית הפרויקט בנקודות LEED-H בקטגוריה של חומרים ומשאבים. הבית השיג דירוג רשמי ותעודת GOLD LEED מאת מועצת הבנייה הירוקה של ארה"ב לפרויקט ביתי, והפך לבית הראשון ברוד איילנד שזכה לתעודת LEED-H Gold Home.

עץ Accoya – הבחירה האחראית

בתוך המים

בהולנד מוכיח את עצמו עץ Accoya כחלופה בעלת ביצועים גבוהים והשפעה סביבתית חיובית לשימוש בעץ שטוּפל בדחיסה ובמיני עץ קשה טרופיים בעבודות של הנדסה אזרחית, לרבות ביישומים תובעניים במיוחד כגון דיפּון תעלות.

הניסיונות המוקדמים בדיפון תעלות הפיקו תוצאות מצוינות, והעץ שעבר תהליך אצטילציה אינו מראה סימני התדרדרות ניכרים לעין כלשהם, אפילו לאחר 10 שנים של טבילה במים.

על פני המים

הסירות הראשונות שנבנו במלואן מעץ Accoya הוּשקו בהולנד. בעבר, הסירות נבנו מעץ-קשה טרופי, על בסיס דגם משנת 1958, אולם בונה הסירות, קוּ-בוטן, חש עתה מחויבות לבנות אך ורק סירות בנות-קיימא וידידותיות לסביבה, ועץ Accoya היה, לפיכך, הבחירה המובנת מאליה.

נפתחים אל הסביבה הטבעית במסגרת קרב-עשר הסולרי לשנת 2010, תחרות בינלאומית המציבה בפני אוניברסיטאות את האתגר לתכנן ולבנות בית סולרי, יעיל מבחינה אנרגטית, שמקיים את עצמו, חיפש הצוות של אוניברסיטת פלורידה, Project RE:FOCUS, חומרים בני קיימא ובעלי ביצועים גבוהים עבור המבנה החדשני שתכנן. עץ Accoya נבחר לבניית הצללה חיצונית שניתנת להתאמה.

"עץ Accoya ממש התאים ליעדי הקיימוּת שהצבנו עבור הבית". פייג' מיינור, מצוות התכנון של Project RE:FOCUS.

 

יתרון 4 – ביצועי ציפויים

את הביצועים המעולים של ציפויים על גבי עץ Accoya ניתן לייחס בעיקר ליציבות הממדית היוצאת מן הכלל שלו ולעמידות בפני קרינה אולטרה סגולה. הפירוש המעשי של תכונות אלה הוא שניתן להשתמש במערכות הציפוי העיקריות על גבי עץ Accoya ולהשיג שיפור משמעותי בביצועים.

יציבות ממדית וציפויים

השימוש בעץ Accoya מפחית את שיעור ההתנפחות וההתכווצות ב-70-80%, והמשטח היציב יותר המתקבל מאפשר היצמדות טובה יותר של שכבות הציפוי. עץ יציב מבחינה ממדית משפר את משך חיי הציפוי, מכיוון שצבעים וציפויי-שכבה אחרים אינם נחשפים למחזורי מתיחה והתכווצות קיצוניים. בסופו של דבר, התוצאה היא תדירות תחזוקה פחוּתה, ובעקבות כך:

  • נדרש פחות זמן לתחזוקת העץ.
  •  הוצאה כספית נמוכה יותר עבור ציפויים.
  • שימוש בפחות ציפוי באופן כולל לאורך חיי השירות של העץ.
  •  פחות השפעה על הסביבה.

יציבות אולטרה-סגולה וציפויים

לעץ Accoya חסינות מעולה מפני התדרדרות במצבו כתוצאה מקרינה אולטרה סגולה, כפי שמתברר מבדיקות נרחבות שבהן הודגם שיופיו הטבעי של העץ נשמר אפילו בתנאי החשיפה הקשים ביותר. חסינות לקרינה אולטרה סגולה משפרת את משך החיים של כל סוגי ציפוי, בכך שהיא מספקת מצע חזק לציפוי. היא גם מאפשרת לבחור מתוך טווח רחב יותר צבעים אפשריים. לדוגמה, ניתן להשתמש בביטחון בצבעי פסטל בהירים מאוד ובציפויים שקופים מכיוון שעץ Accoya לא יתכהה במהירות ולא יקלקל את האפקט, כפי שקורה עם רוב סוגי העץ האחרים.

עץ Accoya מתאים היטב לכל מערכות הציפוי המוּכּרות. בדיקות נרחבות בוצעו עם מערכות ציפוי מסוג היברידי אטום, אקרילי אטום ותחליבי אלקיד שקוף.

מושלם לציפוי

להשיב לחיים

בבית פרטי זה השייך לאדריכל, בסמוך לעיירה גלנרותס במחוז פייפ, נעשה שימוש בכ-30 מ"ר של לוחות עץ Accoya עם פרופיל לחיפוי החזית. העבודה הסתיימה ביולי 2006. לוחות החיפוי צוּפּוּ במפעל במערכת ציפוי שקוף-למחצה מסוג Sikkens Natural Balance. כעבור 6 שנים, החיפוי אינו מראה סימנים כלשהם של ריקבון, על אף מיקומו של הנכס בקו רוחב צפוני מאוד ובמרחק של כ-10 ק"מ מהים. הציפוי ממשיך לתפקד היטב, ללא בועיות או סדקים. המראה המלוכלך-קמעה של החיפוי הוא כתוצאה ממוהל צמחים המגיע מהעצים שמסביב, אולם הבעלים מדווח שניתן לשטוף אותו באופן פשוט וקל.

ביקור-חוזר בטווידבּנק

בנייתם של עשרים ואחד בתים יעילים מבחינה אנרגטית המתאפיינים בחלונות ודלתות מחופים בעץ Accoya עבור חברת Eildon Housing Association בעיירה טווידבנק שליד הגבול הסקוטי, הסתיימה בשנת 2007. בחברת Eildon בחרו בעץ Accoya לאחר ניתוח מדוקדק של התכונות האסתטיות והעמידות של המוצר. בבניית הבתים נעשה שימוש בלמעלה מ-11,000 מטר רץ של עץ, עם גימור של ציפויים ידידותיים לסביבה מתוצרת חברת Sikkens. לאחר למעלה מ-3 שנים באתר, לא נראים סימנים כלשהם של התדרדרות, סדקי ריקבון או בועיות, כפי שקורה לעתים קרובות בסביבה מאתגרת זו, ושימור הצבע הוא מצוין.

"אנחנו שבעי רצון לחלוטין מהביצועים של עץ Accoya, שמשקף את המחויבות שלנו לרמות קיימוּת גבוהות יותר ולטכנולוגיה חדשנית". לורנס קוקס, חברת Eildon.

בצל המחסה

חברת Levolux השתמשה בעץ Accoya לבניית חלק ממערכת הצללה הסולרית בהזמנה-מיוחדת במשרדה של חברת Scottish Widows בעיר אדינבורו בסקוטלנד. במערכת ההצללה מסוג Matrix XL Brise Soleil נעשה שימוש ב-1,060 סנפירי עץ, בשילוב עם סנפירי זכוכית.

חברת Levolux יכלה להעניק אחריות לגימור למשך 10 שנים, ולהתחייב לתוחלת חיים שימושית של 60 שנה. עתה, כעבור למעלה משנתיים, הסנפירים נראים ומתפקדים כחדשים, למרות האתגרים הניצבים בפני סוג כזה של פרופיל דק, החשוף באופן מלא לפגעי מזג האוויר.

 

יתרון 5 – איכות עקבית וקלות שימוש

עץ הוא חומר טבעי, וכל פיסה שלו היא ייחודית. זו אחת התכונות שעושות את העץ למענג כל כך מבחינה אסתטית, אולם היא יכולה להיות גם מקור לתסכול ולאי-ודאות עבור מי שמחפש איכות ביצועים מובטחת. עם עץ Accoya, לעומת זאת, תוכלו להיות בטוחים שתקבלו איכות עקבית, עמידות ויציבות ממדית.

אצטילציה של עץ היא תהליך שנחקר על ידי מדענים ברחבי העולם מזה למעלה משמונים שנה. תהליך הייצור של עץ Accoya משלב את הידע המחקרי הזה עם שנים של מחקר קנייני והשקעות, כדי לספק תוצאות עקביות בקנה מידה מסחרי. שלא-כמקובל, האפקטיביות של התהליך שבו משתמשים לייצור עץ Accoya נמדדת אחרי ייצור העץ, תוך שימוש במערך של שיטות אנליטיות מתוחכמות ומוּכחות.

עמידוּת יוצאת מן הכלל

כל אצווה עוברת בדיקות אנליטיות, ועץ Accoya עומד תמיד בדרישות סיווג העמידות Durability Class 1 for Use Classes 1-4 בהתאם לתקן EN-350-1 ותקן EN 335-1.

איכות עקבית לכל משך החיים

מכיוון שהשינוי שנעשה בעץ Accoya חודר עד לליבתו, ולא נעשה רק בפני השטח של העץ, לא נוצרים משטחים בלתי-מוּגנים חשופים כאשר מנסרים, מקציעים או מחברים במפרקים את העץ. עקב כך נמנע לחלוטין הצורך ליישם חומרי שימור כימיים נוספים, כפי שנעשה במקרה של עץ שלא עבר תהליך שינוי או עץ שעבר טיפול מעטפת.

התאמה מעולה לעיבוד מכני וקלות ביצוע תיקונים

עץ Accoya ניתן לעיבוד מכני ולעיבוד ידני בקלות, ואינו מציב כל אתגרים בפני יצרני מוצרים ומשתמשי קצה. בעץ Accoa ניתן לבצע תיקונים באופן זהה למינים אחרים של עץ רך שבשימוש נפוץ. בדומה לרוב מיני העצים העמידים, עץ Accoya מכיל כמות קטנה של חומצה. לכן, מומלץ מאוד להשתמש באביזרים חסינים לקורוזיה, כגון פלדת אל-חלד באיכות גבוהה.

שמירה על חוזק וקשיוּת

תהליך הייצור אינו פוגע בחוזק של העץ. למעשה, הקשיות של העץ גדלה, ומכיוון שלעץ Accoya יחס גבוה של חוזק למשקל, הוא מתאים לשימוש ביישומים מאתגרים, אפילו בגשרים עם עומס תנועה רב.

עץ בעל יופי טבעי

ואחרון אחרון חביב – עץ Accoya ניחן ביופי טבעי. מבחינת צבעו הוא דומה למיני העץ המקוריים, כך שבפרויקטים שלכם תוכלו להשיג את המראה הטבעי, אם תרצו בך, או לצפות אותו בקלות בטווח רחב של צבעי גימור. הבחירה בידיכם.

 

דמיון ללא גבולות, היכן שניתן לדמיין שימוש בעץ, דמיינו שימו בעץ Accoya

בונים גשרים…

עץ Accoya העניק השראה למשרד האדריכלים OAK Architects בבואם לתכנן שני גשרי עץ בדרכים עם עומס תנועה רב עבור העיר סניק בהולנד. עץ Accuya חובר במפרקי-אצבע ורובד לכלל מקטעים גדולים במידות של 1.08 x 1.4 מטר, ליצירת מבנים חדשניים אלה, הראשונים מסוגם בעולם.

פותחים דלתות וחלונות…

עץ Accoya הוא חומר מעולה עבור חלונות ודלתות, שכן הוא מספק בידוד תרמי משופר בהשוואה למיני עץ שנמצאים בשימוש נפוץ, ובעל עמידות ויציבות ממדית גבוהות יותר מאלה של מיני העץ הקשה הטרופי המשובחים ביותר. ציפויים מחזיקים מעמד למשך זמן ממושך יותר על גבי עץ Accoya, והוא מושלם עבור ציפויים שקופים, שקופים-למחצה או אטומים … ככל שעולה בדמיונכם.

חיפוי מהודר…

עץ Accoya מתאים ליישומים של חיפוי קירות וכיסוי חזיתות בכל מקום שבו אסתטיקה, יציבות, עמידות ותדירות תחזוקה נמוכה יותר מהווים שיקול. כאן נעשה שימוש בעץ Accoya לחיפוי של תוספת מודרנית למבנה, תוך שימוש במערכת לוחות עץ משופעים, עם גימור בצבע כהה, ידידותי לסביבה. יישום כזה אפשרי רק עם עץ בעל יציבות וחסינות לקרינה אולטרה סגולה כמו של עץ Accoya.

על הסיפון…

בעת קביעת מפרט למשטחי דק מעץ, למזחים ולסירות-גשר, ישנה חשיבות רבה ליופי, לחוזק ולביצועים בכל מזג אוויר. דרוש חומר בעל יציבות ממדית, שיישאר חלק ושטוח ועם נטייה מזערית ביותר להתכופף, להתקער, להתעקם ולהתפצל, ושלא יושפע מפטריות או רקב. חשוב גם שהעץ יהיה בלתי-רעיל, ולכן בטיחותי עבור בני אדם ובעלי חיים. עץ Accoya עונה על הדרישות האלה.

בצל המחסה…

עץ Accoya הוא בחירה מעולה עבור תריסים, תריסי רפפה ומצלות סולריות. בפרויקט הפיתוח Scottish Widows Exchange Place שולבו מצלות סולריות מושכות-עין בהזמנה מיוחדת עם רפפות אוורור, למניעת הצטברות חום. מערכת ההצללה כללה 1,060 סנפירי עץ Accoya. תוחלת החיים הצפויה של מערכת ההצללה הסולרית היא 60 שנה, ולצבע הגימור ניתנה אחריות ל-10 שנים.

 

אודות עץ Accoya®

עץ Accoya® הוא תוצאה של למעלה מ-80 שנות מחקר ופיתוח, שהביאו לשילוב בין שיטה ותיקה מאוד לעיבוד עץ, שהוּכחה באופן נרחב – אצטילציה – לבין טכנולוגיה קניינית חדשנית ביותר, ליצירת עץ בעל ביצועים גבוהים.

ניתן להשתמש בעץ Accoya® עבור כל דבר כמעט, החל מחלונות ועד לדלתות, ממשטחי דק מעץ ועד לחיפוי קירות, מגשרים ועד לסירות, ואפילו ליישומים שאפשריים כיום רק עם חומרים שאינם מתאימים.

התכונות הפיזיות של כל חומר נקבעות על ידי המבנה הכימי שלו. עץ מכיל שפע של תרכובות כימיות המכונות "הידרוקסילים חופשיים"  תרכובות הידרוקסילים חופשיים סופחות ומשחררות מים בהתאם לשינויים באקלים שאליו נחשף העץ. זוהי הסיבה העיקרית לכך שעץ מתנפח ומתכווץ. תהליך האצטילציה הופך ביעילות את ההידרוקסילים החופשיים שבעץ לתרכובות אצטיל.

הדבר נעשה על ידי יצירת תגובה בין העץ לבין אלמימה אצטית, שמקורה בחומצה אצטית. כאשר תרכובת ההידרוקסיל החופשי הופכת לתרכובת אצטיל, נמנעת האינטראקציה בין ההידרוקסיל החופשי לבין מים, וכך מוקנית לעץ יציבות ממדית רבה יותר ועמידוּת קיצונית.

פרויקטים שהושלמו לאחרונה

Scottish Widows

חברת Levolux השתמשה בעץ Accoya® לבניית חלק ממערכת הצללה הסולרית בהזמנה-מיוחדת במשרדה של חברת Scottish Widows בעיר אדינבורו בסקוטלנד. במערכת ההצללה מסוג Matrix XL Brise Soleil נעשה שימוש ב-1,060 סנפירי עץ, בשילוב עם סנפירי זכוכית.

חברת Levolux יכלה להעניק אחריות לגימור למשך 10 שנים, ולהתחייב לתוחלת חיים שימושית של 60 שנה. עתה, כעבור למעלה משנתיים, הסנפירים נראים ומתפקדים כחדשים, למרות האתגרים הניצבים בפני סוג כזה של פרופיל דק, החשוף באופן מלא לפגעי מזג האוויר.

גלנרותס, פייפ

בבית פרטי זה השייך לאדריכל, בסמוך לעיירה גלנרותס במחוז פייפ, נעשה שימוש בכ-30 מ"ר של לוחות עץ Accoya® עם פרופיל לחיפוי החזית. העבודה הסתיימה ביולי 2006. לוחות החיפוי צוּפּוּ במפעל במערכת ציפוי שקוף-למחצה מסוג Sikkens Natural Balance, שגוּבתה באחריות ראשונה-מסוגה בענף למשך 10 שנים והעניקה לחיפוי גימור מודרני וחלק.

כעבור 4-5 שנים, החיפוי אינו מראה סימנים כלשהם של ריקבון, על אף מיקומו של הנכס בקו רוחב צפוני מאוד ובמרחק של כ-10 ק"מ מהים. הציפוי ממשיך לתפקד היטב, ללא בועיות או סדקים. המראה המלוכלך-קמעה של החיפוי הוא כתוצאה ממוהל צמחים המגיע מהעצים שמסביב, אולם הבעלים מדווח שניתן לשטוף אותו באופן פשוט וקל.

המרכז הקהילתי 'ג'וּבּילי'

מרכז ג'וּבּילי הוא מרכז קהילתי המיועד לאזרחים ותיקים ולילדים השוהים בצהרונים אחרי שעות הלימודים, וממוקם בפארק ג'וּבּילי, בדרום העיר דאלאס בטקסס. את עיקר המימון סיפקו קרן T. Boone Pickens Foundation ותורמים נדיבים נוספים. הבניין תוכנן על ידי משרד האדריכלים Brent A. Brown Architects – חברה שמתמקדת בבנייה בת-קיימא. מרכז ג'ובילי מחוּפה כולו בלוחות עץ Accoya®, שנבחר למטרה זו בזכות ההמלצות החמות של ארגוני איכות סביבה ובזכות יתרונות הביצועים שלו. העמידות יוצאת הדופן של עץ Accoya® העניקה מרחב-פעולה לתכנון הייחודי של הבניין, ובכלל זה מקטעי זווית של 45 מעלות, מיושרים בצורה מושלמת, על כל פינות הבניין.

בניין המשרדים Foch Street

בניין המשרדים Foch Street ממוקם בעיר פורט וורת', טקסס. הבניין תוכנן על ידי משרד האדריכלים Cunningham Architects, חברה קטנה בעלת מחויבות לתכנון בר-קיימא. הפרויקט ניצל שני בניינים קיימים ושילב ביניהם בניין חדש. בבניני הלבנים הקיימים נעשה שימוש בעץ Accoya® בר-קיימא לחיפוי הכנף העליונה. בבניין החדש נעשה שימוש בעץ Accoya® בתור סוככי גשם. בזכות יתרונות המוליכוּת הסולרית של עץ Accoya®, סוככי הגשם מספקים פתרון נוח לשמירה על אזור מוצל וקריר בשמש הקופחת של טקסס.

קרב עשר סולרי, אוניברסיטת פלורידה

עץ Accoya® נבחר עבור הסוכך הסולרי בבית שבנה צוות Project RE:FOCUS של אוניברסיטת פלורידה במסגרת תחרות קרב עשר סולרי לשנת 2010 שהתקיימה במדריד, ספרד. בית Project RE:FOCUS תוכנן באופן מלא על ידי סטודנטים לארכיטקטורה של האוניברסיטה ומיזג אדריכלות חדשנית עם חומרים בני-קיימא ליצירת בית עם אפס צריכת אנרגיה. היסודות אדריכלים החזקים כללו מרפסת פתוחה מחופה עם מעבר מקוּרה המופנה בכיוון הרוח המנשבת באזור, וכמובן את הסוככים החיצוניים המתכווננים מעץ Accoya®שמאפשרים לבעלי הבית לשלוט בפרטיותם או לנצל את אור היום הטבעי, וכך להפחית את צריכת האנרגיה. בית Project RE:FOCUS הותיר רושם רב הן על השופטים בתחרות והן על הציבור הרחב וזכה בפרס 'בחירת הציבור' היוקרתי, וכן במקום השני הכללי בקטגוריה 'מאזן אנרגיה' ובמקום הראשון בקטגוריה 'תקשורת'.

גשר סניק, הולנד

העיר סניק במחוז פריזלנד בהולנד היא בעלת מורשת ימית עשירה, ונזקקה לשער כניסה שיהווה ציון דרך. העיצוב של משרד האנס אכטרבוש – אדריכלים, שמייצג ספינת דיג הפוכה, נבחר עבור הגשר של סניק. הגשר בעל שני הנתיבים, שאורכו 40 מטר ועשוי מלבידים מודבקים של עץ Accoya® נדרש לספק תוחלת חיים של 80 שנה לפחות ולשאת תנועת כלי רכב במשקל של עד 65 טונות. בזכות העמידות היוצאתמן הכלל שלו, עץ Accoya® עמד במשימה. לאור ההצלחה העצומה שלה זכה הגשר מעץ Accoya®, הוחלט על הקמתו של גשר נוסף, מעט קטן יותר.